Samodzielne księgowanie – czy to na pewno dobre rozwiązanie?

Prowadzić samodzielnie czy zlecić biuru rachunkowemu?

     Jako odpowiedzialni przedsiębiorcy bez wątpienia nieraz zastanawiali się Państwo, w jaki sposób ograniczyć niepotrzebne wydatki w firmie. Jednym ze sposobów oszczędności jest rezygnacja z pomocy specjalistów z różnych dziedzin i samodzielne radzenie sobie z obszarami ich specjalności. Przestrzegamy jednak przed pochopną decyzją o samodzielnym prowadzeniu księgowości. Dlaczego? Jest ku temu kilka naprawdę ważnych powodów, o których za chwilę.

     Obecnie na każdym kroku można spotkać oferty „tanich i prostych w obsłudze” (jak głosi reklama) programów do prowadzenia księgowości elektronicznie. Czy stworzone przez informatyków algorytmy mogą jednak zastąpić wieloletnie doświadczenie i wiedzę osoby, która zajmuje się rachunkowością jako profesjonalista? Nie do końca.

     Aby prowadzić samodzielnie księgowość swojej firmy przy pomocy programów dostępnych on-line lub usług wirtualnych biur, należy własnoręcznie wprowadzać szczegółowe dane do systemu, podejmując samodzielnie decyzję o zakwalifikowaniu wydatku w koszty, który nie zawsze kosztem (podatkowym) być może. Jest wiele innych aspektów prawidłowego opodatkowania, o których często nie macie Państwo pojęcia. Każda pomyłka wiąże się z wieloma problemami. Ponadto, konieczne są regularne wizyty w Urzędzie Skarbowym, a także bycie na bieżąco z wszelkimi – niestety częstymi – zmianami w przepisach i nowymi regulacjami. Niedostosowanie się do norm grozi popełnieniem błędów, za które niestety trzeba będzie zapłacić. Co więcej, korzystając z oprogramowania do księgowości trzeba pamiętać o istnieniu ryzyka przechwycenia danych z serwerów. Nie mówiąc już o tym, że w przypadku jakiejkolwiek awarii możemy stracić arcyważne informacje.

     Najpoważniejszym zagrożeniem samodzielnego prowadzenia księgowości jest ponoszenie odpowiedzialności karnej i skarbowej za wszelkie, często nieświadome błędy i zaniedbania. Żeby się przed tym ustrzec, warto poznać niuanse prawa karnego oraz rzetelnie przygotować się do prowadzenia własnej księgowości. Czy nie mają Państwo jednak i bez tego wystarczająco dużo obowiązków? Nie warto ryzykować majątku i reputacji firmy, oszczędzając akurat na usługach biura księgowego. Ta inwestycja, wbrew pozorom, może oszczędzić Wam wiele czasu, nerwów, kłopotów i nierzadko pieniędzy, a przecież to pieniądze decydowały o prowadzeniu księgowości na własną rękę.


tanie-biuro-rachunkowe-w-opolujpg